Adrian Lorraine
7. 9. 1974 | Baron z Buckenu | Black_Fixeed
FC: Louis Garrel
Adrian je od svého bratra Torstena dost rozdílný. V první řadě si většinou užívá všelijaké akce, bály, večírky. Jednoduše miluje společnost. Rád baví lidi kolem sebe, umí dobře naslouchat a vlastně se upřímně zajímat o všelijaké osudy, problémy, klepy, nastaví rameno, nabídne řešení, pomoc nebo chválí a raduje se. Vždy ví jak se zachovat, co říct. To vše velmi často ve zcela upřímné rovině. Nerad se přetvařuje, ale samozřejmě to umí, jak je pro někoho jeho původu třeba. Na těchto společenských setkáních, ač se to zprvu nemusí zdát, nenápadně sleduje svou sestru, je připraven ji vysvobodit z nepříjemných situací, případně od ní odehnat nevhodné pobudy, kteří nejsou jejího srdce spolu s charakterem hodni. K tomu, aby byl miláčkem všech těchto setkání přispívá a způsob, jak se chová ke všem ženám kolem sebe, přesně jako ke své sestře. Mile, pozorně, zdvořile, ochranitelsky, tak jak občas není ve středověku zrovna zvykem, jednoduše, jako pravý gentleman.
Nic z toho však neznamená, že nevyhledává samotu. Miluje ji úplně stejně jako přeplněné sály i když možná ještě o něco více. Jsou to ty chvíle, kdy usedne za klavír a mačká v náhlém záchvatu klávesy, které přivádí k životu všechny jeho touhy, utrpení, sny. Ty chvíle, kdy sedí dlouho do noci u stolu a svým škrabopisem nechává zaznamenány niterní pocity i příběhy, co kolem sebe vidí, co cítí. No a konečně, ty chvíle, kdy mu pod ruku přijde cokoliv, čím se lze vyjádřit na papír nebo plátno. Štětce, tužky, uhly, pastely, nic mu není cizí. Je schopný se spolu s nimi zavřít i na několik dní a malovat, malovat, kreslit, malovat, malovat, šílet, malovat, bláznit, malovat, blouznit a zase kreslit, sem tam vypít čaj, něco málo pojíst, ale hlavně tvořit a malovat.
Kdyby nebylo umění, nebylo by Adriana, kdyby nebylo Adriana, umění by sice bylo, ale velmi chudé. Když má v ruce štětec, stává se z něj ten, kým ve skutečnosti je, bláznivý, bláhový, nebojácný, šílený, je svůj, v těch chvílích se neohlíží, co by na to řekla jeho rodina, jeho matka nebo otec, šlechta, či dokonce královská rodina.
Jedna jeho část život nesnáší, ta druhá část ho miluje. Tyhle stavy se v něm střídají dle aktuálních situací, posledního tvoření a hlavně pití a přemýšlení. Nesnáší život pro který se narodil, ale taky ho miluje. Kdyby tu nebyl, kdo by pak dával pozor na jeho milovaného bratříčka a sestřičku? No, život je sice dost utrpení, ale musí se nějak prožít, protože je jen jeden! Takže, když zrovna nedepkaří nad plátnem u sebe v pokoji, chová se pro některé lidi impulzivně. Zabalí si své saky paky, papíry, uhly, tužky, štětce a plátna a zmizí. Nikdo neví kam, nikdo neví na jak dlouho případně kdy ho něco takového zase popadne. Vydá se na cesty, zvěčňuje věci kolem sebe, válí se v trávě ve stínu stromů a přemýšlí, píše, brouká si, pak zase nasedá na koně a v šíleném trisku se žene pryč. Většinou se zavčasu vrátí na veškeré společenské události, aby mohl být vzorným doprovodem své sestře a reprezentací své rodině. No a kdyby se dlouho neukázal doma, kdo by místo něj sem tam zlobil jeho bratra? Ano, odpovídáte správně, nikdo. Takový těžký úkol přece nemůže Adrian hodin na bedra někomu jinému. Ač se tak na první pohled netváří, za nevinnými žertíky a provokováním ve skutečnosti stojí starost. Torsten pro něj znamená až příliš, skrze něj mu lidé mohou ublížit. Adrian moc dobře ví, kolik toho musí Torsten pro svou rodinu udělat, obětovat, snaží se mu proto většinu věcí ulehčit, pomůže, když může. Někdy mu připomíná, že už není tím malým dítětem, ač se chová tvrdohlavě přesně jako malé dítě. Svého bratra si nanejvýš váží. Lze to poznat z toho, jak se k němu chová, jak o něm mluví za jeho zády, sleduje očima přes sály a přemýšlí, jak mu ulehčit.
Oba mají s bratrem stejný cíl. Udělat jejich sestru šťastnou, což z nich dělá ještě větší bratry ve zbrani, někdy doslova, jindy jen obrazně.
Calanne je to nejlepší, co ho mohlo v životě potkat. Ta nejčistší podoba umění, nejmilejší, nejhodnější. Dar, který jim byl svěřen a oni se o něj musí postarat. Je to jeho měsíc uprostřed černočerných nocí, slunce ve dne, za bouří tím nejjasnějším majákem, ta která ho pouhou jednou větou zavede zpět na cestu, ze které sešel. Udělal by pro ni cokoliv. Jestli to znamená dobře se provdat za někoho cizího? Nevadí, na lásku stejně ani v nejmenším nevěří. Nemá pro něj význam. Jednou se ožení a bude se jednat čistě o politický manévr. Ke své ženě bude chovat samozřejmě respekt a vážit si jí podobně jako své sestry, ale pravděpodobně ji nikdy nebude moct milovat. Láska pro něj není. Nemůže si ji dovolit. Možná se tím trochu chrání. Ví, že i kdyby se zamiloval, sotva si dotyčnou bude moct vzít. Proto se od citů, které by ho mohly tolik ranit distancuje a snaží se jimi zraňovat co nejméně. Jeho noční můra je, že se do něj někdo zamiluje a on toho není a ani nebude hoden. Ví, že nebude moct tento cit opětovat a tím bude zraňovat. A on bezdůvodné zraňování ať už fyzické nebo psychické nesnáší, zrovna láska dokáže zranit tím nejohavnějším způsobem.
Druhorozený, nespoutaný, paličatý, téměř až divoký na poměry rodiny, do které se narodil. Už od mala mohli rodiče sledovat, jak jsou s jeho bratrem odlišní. Adrian se nenarodil na svět, svět se narodil pro Adriana. Jen co začal trochu vnímat, začal svou velkou jízdu. Jakmile se naučil lézt po čtyřech, přidělal služebným spoustu práce. Co teprve, když se naučil chodit a později běhat! Nene, malý Adrian rozhodně nikde v klidu neposeděl. Byl pro každou lumpárnu. Chůvy ho naháněly po sídle, tahaly z pod postelí na hodiny, hledaly v šatnících, vyháněly z kuchyně. Zahradníci pro něj lezli na stromy a lovili ho z přilehlých jezírek a potůčků. Nejednou si vyslechl přednášky, dostal pár pohlavků, zůstal zamčený v pokoji s domácím vězením.
Někdo by mohl čekat, že s narozením sestry se Adrian uklidnil, služebnictvo a rodina to o něm někdy tvrdí, ovšem tady pravda neleží. Adrian se totiž v té době shodou okolností poprvé setkal s krásou kresby. Ze začátku se jednalo o dětské malůvky, v kterých zahlédli jeho učitelé potenciál. Postupem času jí propadl více, než poflakování se po okolí, rozčilování rodičů a služebnictva. Nic z toho se nestalo lusknutím prstů. Vyžadovalo to čas. Významně k tomuhle procesu přispěla výuka jezdectví, kdy začal Adrian utíkat z domova ven, daleko daleko za kopce, s dlouhou dýkou, ohmataným sešitem a tužkami. Zprvu tím všechny děsil. Občas zmizel na dlouhé hodiny, jindy i na den, dva. Učení politických předmětů nebo historii nesnášel, zato visel na učitelích předmětů, které ho zajímaly. Umění, hudba, okrajově i literatura. Pod pohrůžkou, že pokud se nezačne věnovat řádně i dalším předmětům, bude o jeho oblíbené připraven, podlehl a začal se vzdělávat pečlivěji. Musel tak překousnout své ego, nesnášel, když mu někdo říkal, co má dělat a ještě mu u toho pomáhal. Dodnes si rád věci zkusí, klidně udělá milion chyb, než přijde na tu správnou cestu.
S přibývajícím věkem ty nudné předměty prostě odtrpěl… Zatímco jízda na koni, hodiny umění a hudby, to si užíval plnými doušky. No a čím starší byl, tím více se lidé kolem něj s jeho stále poněkud divokou povahou smířili. Přivírali oči nad jeho výlety na koňském hřbětu, dlouhé noční procházky i nad jeho až maniackou zálibou v malbě. Nakonec nikoho nevyvedlo z míry, když si osedlal koně mizíc na dobu neurčitou. Nedělal si příliš starostí, lezl kam chtěl, někdy kam neměl, což se mu stalo osudným. Dostal se k nádhernému mlýnu, chtěl ho namalovat nebo alespoň nakreslit. Hledal správný úhel, světlo, než se nadál, uslyšel za sebou štěkot psů. Vzal nohy na ramena. Bohužel, psi byli rychlejší. Domů tehdy dorazil polomrtvý, roztrhaný. Nikdy to sice nahlas neřekne, ale psů se od té doby bojí, preferuje jejich absenci a není mu v jejich přítomnosti zrovna nejlépe. Jindy zase při svých cestách spadl z koně. Zlomil si nohu. Byl tehdy zcela sám. Domů se mu vracelo příšerně. Další dny doma odpočíval, dlouho však nezůstal. Prostě se sebral, osedlal koně a vyrazil znovu na cesty. Nedostatečný odpočinek zraněné nohy zapříčinilo jeho dnešní občasné bolesti a kulhání v závislosti na počasí a náplni jeho dní. Na bolest si nestěžuje, na nohu příliš ohledy nebere, může si za to sám. Možná až bude stařec a na nohu nebude moct vůbec, zalituje… Nebo taky ne, přeci jen, je to Adrian. Sotva lituje života, který prožil, jak nejlépe mohl.
Představení ve společnosti pro něj dopadlo více než dobře. Měl, vlastně stále má, v sobě určité kouzlo. Málokdy nějakou akci vynechá. Miluje lidi, jejich příběhy, hezké večery, hudbu, dobré jídlo a tanec se svou sestrou. Je to dobré vyvážení jeho samoty na cestách, případně při tvorbě obrazů. Pokud by zůstal jen sám, zešílel by úplně, pokud by zůstal s lidmi, taky by zešílel. K životu potřebuje obojí v dobrém poměru.
Když zrovna neběhá po plesech či lesech, vyhledává přítomnost svých sourozenců, ač Celanne o dost častěji. Je mu blízká jejím smýšlením. Často spolu vedou dlouhé konverzace o věcech mezi nebem a zemí, láskou, bolestí, pravdou. Adrian je v těch chvílích ještě otevřenější, přemýšlivější.
Jeho osud je předurčen. Jednou si vezme nějakou významnou šlechtičnu, při štěstí dokonce někoho z královského rodu. Vrátí spolu s bratrem jejich rodu slávu. Tak to chtějí rodiče. Názory královské rodiny jsou jejich názory. Pro Adriana je to náročné, hlavně co se draků týče. Jeho neutrální vztah se překlenul do čisté fascinace. Chce je malovat, chce je kreslit, chce je poznat.
Potají si zaplatil skupinu lovců. Pln očekávání se vydal na cestu za uměním, které jsou u něj zcela normální. Procestovává Draconis, zaznamenává vše, co ho určitým způsobem nadchne. Nikdy si však svůj velký tajný sen nesplnil. Nikdy nenamaloval draka. Vydal se s nimi na cestu. Vše šlo podle plánu. Sebranka to byla podivná ale splnili co měli. Pro Adriana to byl velký šok. Stál nad mrtvým nádherným stvořením obklopený zkázou a utrpením neschopný slova. Nakonec nic nenamaloval. Celá tahle zkušenost ho hluboce zasáhla. Nechtěl tak majestátní stvoření zachytit takhle. Vrátil se domů. Všichni jeho blízcí si museli všimnout, že se něco stalo. Po měsíce nic nenakreslil, nic nenamaloval, zavřel se k sobě do pokoje, popíjel víno, střídmě jedl. Ve svém deníku celou výpravu okomentoval slovy: ,,Byl jsem tak blízko a přesto tak daleko. Viděl jsem zvěrstva, která jsem vidět nechtěl a hluboce se stydím za své bláhové chování. Byl jsem příliš naivní. Chtěl jsem zradit své umění, málem jsem to udělal. Nechci podporovat utrpení a smrt, věřím, že má díla by to později dokázala. Šlechtici by si nechávali jejich sílu zvěčnit, nad rodinnými krby by visely nádherné obrazy plné hrůzy, lidé slavící nad mrtvolou nádherného stvoření.”
Zkoušel více psát, což ho učinilo je více vzteklým. Psaní není zrovna jeho oblíbená parketa. Měl umělecký blok, hluché období. Nezvládal vzít štětec do ruky, podívat se na sebe do zrcadla. Nechtěl se s nikým bavit, chodit do společnosti. Až jeho sestra spolu s bratrem a opravdu nutnou účastí na plesech ho znovu probudili. Nemohl jen tak nechat potulovat jeho malou Celanne mezi všemi těmi šlechtici. K čemu se pak tak úmorně učil šermovat, když v případě nouze by nemohl svůj meč proti pochybným šlechticům použít, protože by tam nebyl? Postupně se vrátil ke své milované malbě a kresbě. Ví, že bez nich nemůže žít, bez kresby, malby, Celanne a Torstena.
Určitá nespoutanost je v Adrianovi dodnes, sice není ten malý kluk, co kradl koláčky z kuchyně a jablka ze sadu, ovšem často osedlává koně a mizí na dobu neurčitou, dělá věci, které by jeho rodině radost zrovna neudělaly. Pozůstatek rebelie je možná to, proč lidi kolem sebe většinou tak uchvátí, zároveň je dávno dospělý, táhne mu na věk, kdy už je nejvyšší čas pomalu zamýšlet nad ženou, svatbou, dobrou budoucností… Což samozřejmě dělá, ale ne v ohledu svém. Dělá si o dost větší starosti s Celanne a Torstenem, než se sebou samým. Adrian měl zatím poklidný život plný malby a plánuje k němu přidat i sochařinu, navrhnout pár budov, vyhledat další velké umělce Draconisu, možná časem lidi otevřít umění, probudit v nich talent. Stát se učitelem umění. Ve skrytu duše má však stále své nejtajnější a nejosobnější přání. Nakreslit, namalovat živého draka.
• Příliš ho nezajímají faktické předměty, je zapálený do těch, v kterých vidí smysl v ohledu umění. Například tedy: matematika, výtvarné umění, hudební umění, literatura (částečně)
• K lekcím šermu a boji přistupuje zodpovědně, jen aby byl v případě nutnosti schopen ochránit svou sestru, jinak by nejraději pověsil meč nad krb jako dekoraci.
• Zřídkakdy se vypisuje ze svých pocitů, radši sahá po štětci, ale když už začne psát… Dějí se teprve věci. Relativně pravidelně si pak vede deník.
• Hraje na klavír, ale jen díky bratrovi, který je zároveň jeho aktuálním učitelem.
• Občas kulhá na levou nohu.
• Po celém těle má více či méně patrné jizvy (nejvýraznější na pravém předloktí), otisky psích zubů.
• Maluje hlavně krajiny, architekturu, zvířata, obyčejnost i neobyčejnost, šílenost i nešílenost.